top of page

Musibetlere Karşı Pozitif Bir Yaklaşım

Güncelleme tarihi: 23 Şub 2021Şu anda dünyamız büyük bir imtihan içinde. Hem dış dünyamız hem de iç dünyalarımız. “Bu imtihanlar neden geliyor başımıza?” diye düşündüğümüzde de aslında bütün imtihanlarda verilmek istenen tek bir mesaj var o da, o imtihanın kişiyi olduğundan daha iyi hale getirmek istemesidir. Hayattaki tüm imtihanlarımız aslında bu sebeple başımıza gelir. Eğer Rabbimizin o imtihanda bize vermek istediği mesajı fark edebilir ve idrak edebilirsek, imtihanlarımıza olan bakış açımız değiştiği için bize olan etkisinin de değiştiğini göreceksiniz.


Zor günler yaşıyoruz, psikolojik olarak, ruhsal olarak. Rabbimiz yeryüzüne çeşitli mesajlar gönderiyor. Tüm insanlığa, “korkuyla, açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmeyle sizi imtihan edeceğiz, sabredenleri müjdele!” (Bakara 2:155) diye uyarı yapan Rabbimizin ayetlerinin tecellilerini görüyoruz. Esasında bu zorluklara Rabbimizin kendimize gelmemiz için bizlere verdiği ekstra mühlet olarak bakacak olursak iç dünyamızdaki bir çok şeyi değiştirebilir, krizi fırsata çevirebiliriz. Mesela, yaşanan bu olayların bizlere tefekkür etmek ve uzun zamandır vakit ayırmak isteyip de bir türlü vakit ayıramadığımız hedeflerimize başlamak için vesile olabileceğini düşünebiliriz. Hepimizin evlerinde, dış dünyadan biraz daha bağlarını keserek vakit geçirdiği şu günlerde, vaktimizi Netflixte sezon sezon dizi bitirerek, Instagramda yemek tarifi bakmak için gerektiğinden fazla vakit geçirmeye harcamak yerine, “onlar boş şeylerden yüz çevirirler” (Mü’minun 23:3) hitabına muhattap olmaya gayret edebiliriz ki ayette bahsedilen bu kişiler bu tutumları sayesinde cennetle müjdelenirler.


Tahmin ediyorum ki, iman gerçeğinden haberi olan, cennete, cehenneme, ahiret gününe imanı olan bununla beraber yeterince amel edemediğini, yetersiz olduğunu düşünerek Rabbine “Allah’ım bir vesileyle ben kendim bile farketmeden senin razı olduğun yola girmiş olayım” veya “Allah’ım bir şey olsun, bu yol kolaylaşsın ve ben kendime geleyim” gibi dualar eden kimseler vardır. Aslında bu meydana gelen olayların hepsi bunun için Allah’ın bizlere sunmuş olduğu bir fırsat. O halde kendimizi Rabbimizin bizi soktuğu bu inzivadan değişmiş, başkalaşmış, faydalanmış olarak çıkartalım. İnanın, şimdinize, sonranıza ve çok sonranıza iyi gelebilecek her şeyi bu fırsatta ekebilirsiniz, zamanı geldiğinde de hepsini en güzel şekilde biçeceksiniz. Hazır 3 aylar da gelmişken ve tüm amellerimiz kat kat manevi etki veriyor ve kat kat sevap kazandırıyorken, her şey için “tam da zamanı” diyebiliriz.

510 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Mevlid Kandili

bottom of page